Snehové reťaze sú dôležitým doplnkom pre zabezpečenie lepšej priľnavosti pneumatík v zimných podmienkach. Významne uľahčujú cestu v náročnejších podmienkach, najmä v prípade snehu, ľadu, námrazy alebo zľadovatenej cesty.
Tradičné reťaze sú zvyčajne vyrobené z ocele, ktorá poskytuje vysokú pevnosť a odolnosť voči opotrebeniu. Existujú aj iné varianty s kompozitnými materiálmi, s plastovým zložením alebo gumovým povrchom, ktoré chránia pneumatiku a znižujú hlučnosť. Populárne sú aj tzv. autoponožky, no tie nie sú vhodné pre tie najťažšie podmienky.
Pri výbere reťazí musíte v prvom rade zvážiť veľkosti pneumatík vášho vozidla. Niektoré typy, napríklad SÚV, potrebovať špecifické typy reťazí.
Veľmi dôležitým kritériom výberu by mal byť aj počet a priemer ôk na reťazí, čím je ich viac a sú menšie, tým lepšiu trakciu by mali reťaze poskytnúť. Ak často jazdíte v náročných zimných podmienkach, odporúča sa investovať do vyššej kvality reťazí.
Tie sú odolnejšie a poskytujú lepšiu trakciu. Kým klasické kovové reťaze sú drahšie, môžete sa na ne viac spoľahnúť na snehu. Lacnejšie sú spomínané autoponožky, no tie sú vhodné skôr do mestských podmienok. Ich výhodou je nižšia hlučnosť a rýchlejšia montáž na pneumatiky, no na druhú stranu, majú aj kratšiu životnosť.
Nasadenie zimných reťazí na pneumatiky je niečo, čo by ste si mali v ideálnom prípade najskôr skúsiť v pokoji, aby ste si to natrénovali. Prvý krát to môže byť zdĺhavé, najmä ak ich budete musieť nasadiť vo vetre, daždi, snežení alebo v mrazoch.
Najprv nájdite bezpečné miesto na parkovanie, aby ste mali dostatok priestoru na pracovanie okolo vozidla. Ideálne by to malo byť na stabilnom povrchu.
Pred inštaláciou skontrolujte, či sú reťaze v dobrom stave, bez poškodení alebo či nie sú zamotané. Uistite sa tiež, že máte správny typ reťazí pre vaše pneumatiky. Potom vypnite motor, zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte buď rýchlosť pri manuálnej prevodovke alebo parkovaciu polohu pri automatickej pre stabilitu vozidla.
Rozložte reťaze vedľa pneumatík a začnite postupne po jednej. Na úvod položte reťaz na pneumatiku tak, aby kovové časti boli na vonkajšej strane pneumatiky a pripojovacie prvky na vrchu. Potom jemne presuňte reťaze cez vrch pneumatiky.
Uistite sa, že sú rozložené po oboch stranách. Pripojte konce reťazí na zadnej strane pneumatiky a potom upevnite spojovacie časti na vrchnej strane. Uistite sa, že sú pevne upevnené a bezpečne držia na pneumatikách. Po nasadení reťazí jemne posuňte vozidlo dopredu alebo dozadu, aby sa reťaze usadili a dodatočne ich upravte.
Zimné reťaze treba použiť na ceste vždy vtedy, ak vás k tomu vyzýva zvislé dopravné značenie, čiže modrá značka so symbolom zimných reťazí na kolese.
Keď máte na vozidle nasadené reťaze, dodržiavajte odporúčanú maximálnu rýchlosť, ktorá je obmedzená na približne 40 km/h. Ide o rýchlosť bezpečnú pre jazdu so zimnými reťazami, ktorá je zároveň šetrná k nim samotným ako aj k pneumatikám.
Reťaze by ste mali používať len v snehových alebo ľadových podmienkach. Jazda s reťazami na suchom asfalte môže poškodiť reťaze, pneumatiky aj samotnú vozovku, v týchto prípadoch je preto zakázaná. Najväčší zmysel majú reťaze v hlbšom a čerstvom snehu, kde významne zlepšujú trakciu, rovnako tak aj v prípade ľadu na vozovke.
Pokiaľ ide o nasadenie reťazí, mali by ste tak spraviť ešte skôr, ako pôjdete s vozidlom do kopca. Nielen, že tak predídete prešmykovaniu kolies, ale zároveň nasadíte reťaze v pohodlnom prostredí. Nasadzovať ich v kopci môže byť priam nemožné.
Ak sú podmienky na ceste také, že by ste potrebovali ísť rýchlejšie, ako je maximálna predpísaná rýchlosť, reťaze by ste použiť nemali. To isté platí aj vtedy, ak ich použitie zakazuje značka na ceste, napríklad kvôli možnému poškodeniu vozovky. Zimné reťaze môžete použiť aj na letné pneumatiky, ale ich nevýhody tým nezmiznú.
Okrem reťazí na sneh u nás nájdete aj iné prvky zimnej výbavy, či už jazdíte viac v meste alebo naopak pravidelne navštevujete horské a zasnežené oblasti.
Aby ste vždy a bez problémov naštartovali, máme štartovacie káble, nabíjačky na autobatérie aj špeciálne nabíjačky s možnosťou okamžitého naštartovania v prípade vybitej baterky. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať vy alebo niekto iný!
Na úvodné očistenie vozidla slúžia metličky, škrabky alebo multifunkčné nástroje z tejto kategórie. Niektoré sú v podobe ručného náradia, no nájdete u nás aj modely s teleskopickou tyčou, vďaka čomu bez problémov očistíte aj zasnežené SUV alebo väčšie auto. Pokiaľ v zime pravidelne chodíte do hôr, bude sa vám hodiť aj lopatka.
Veľmi dobrým pomocníkom v zime sú aj rozmrazovače. U nás nájdete rozmrazovače skiel aj zámkov, či už v tekutej forme, vo forme spreja alebo rozprašovača. Ich úlohou je pripraviť vozidlo okamžite na cestu s pomocou špeciálnej zmesi látok.
Celkovo na zimu by ste mali zvážiť aj ochranu palivovej sústavy a paliva. Za týmto účelom máme špeciálne aditíva, ktoré sa pridávajú do benzínu alebo nafty, prípadne aj aditíva do AdBlue. Ich cieľom je prevencia voči tvorbe kryštálov vody, ktoré by mohli zamrznúť a tak znehodnotiť palivo, zhoršiť jeho vlastnosti a aj stav motora.
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 19.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024